Sarbatori Locale

TRADITII SI OBICEIURI
    Folclorul obiceiurilor de peste an sau din viata omului s-au pastrat si la noi, dar ele au fost influentate de asezarea noastra in apropierea orasului. Cu toate acestea , trebuie sa amintim ca a existat si in traditia stalpenilor organizarea unor hore si baluri la care tinerii participau cu placere.
Sarbatoarea  Nasterii Domnului – Craciunul, este sarbatorita  trei zile. Se stie ca primul Craciun a fost sarbatorit in anul 354 la Roma, iar  la Bizant  in 375. Zilele  premergatoare acestei sarbatori sunt intens folosite de sateni prin diferite pregatiri de la care nu lipsesc  taiatul porcului, coacerea cozonacilor, fierberea sarmalelor, bucate care nu lipsesc de pe masa nimanui. Pentru cei mai mici impodobirea bradului si venirea lui Mos Craciun , colindatul la fiecare casa  constitue un prilej de mare bucurie. Colindele propriu-zise sporesc  nuanta de culori a obiceiului.alta sarbatoare  asteptata, bine pastrata, dar mai putin festiva  este Anul Nou, cand cei mari se bucura  de mese festive  si asistari la liturghii. Traditiile de Craciun: Mos Ajunul, de Anul nou- Plugusorul si Plugul Mare, Soacra s-au pastrat si astazi.
Cea mai mare  sarbatoare a lumii crestine, Pastele  sau  Invierea  Domnului  este o zi de bucurie pentru  tot omul, nu numai pentru biruinta  Domnului asupra mortii, ci si pentru ca  da fiecaruia  certitudinea credintei, intemeiata pe adevar. Pregatirea sufletesca  pentru aceasta mare sarbatoare  slujba de Inviere, inconjuratul bisericii cu lumanarea  aprinsa, inrositul oualor, taiatul mielului sunt obiceiuri bine pastrate in timp. Pastele cu vopsitul oualelor, participarea la slujbele religioase prilejuite de aceasta sarbatoare a primaverii aduna intreaga comunitate Se pastreaza obiceiurile de nunta si anume : gatitul miresei, bradul miresei, nuneasca si alte obiceiuri legate de acest eveniment de bucurie din viata omului. Nunta  este un eveniment important in viata  oamenilor din sat. Unirea prin casatorie a tinerilor este un ecou al chemarii  inimii. Saptamana premergatoare nuntii cunoaste o mare agitatie., pregatirile de tot felul  fiind in toi, caci nunta este socotita cel mai insemnat act social din viata omului de aceea la toate  neamurile pamantului in toate partile lumii si-n toate veacurile , ziua nuntii e cea mai mareata.
Dintre obiceiurile de vara amintim: Sarbatoarea Caloianului, Paparuda, Dragaica- sarbatoare ce are loc o data cu coacerea granelor.O alta sarbatoare la care participa majoritatea locuitorilor comunei noastre este hramul Bisericii la Sfantul Constantin si Elena- 21 mai.